apendiksiti apo gazi? Ajo që ndjehet apendiksiti si

apendiksiti ndodh kur shtojca bëhet e përflakur. Mund të ndjehet shumë e ngjashme me gazin. Sidoqoftë, ndryshe nga gazi, apendiksiti është një emergjencë që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. >

gazi i tepërt, ose lulëzimi, mund të ndërtohet në traktin tretës dhe të shkaktojë siklet, gaz të tepërt dhe dhimbje kudo në bark.

Ky artikull do të eksplorojë simptomat e apendiksit dhe gazit dhe gazit dhe Eksploroni se si të tregoni ndryshimin midis tyre. butoni i barkut para se të lëvizni më poshtë dhe në të djathtë

 • përkeqësohuni kur lëvizni, thithni thellë, teshtitni ose kollitni orët
 • Jini të rëndë dhe ndjeheni ndryshe nga dhimbja tjetër që personi ka ndjerë më parë
 • të ndodhë para se simptoma shtesë
 • dhimbje nal, simptomat e apendiksit përfshijnë gjithashtu:

  • Humbja e oreksit
  • nauze dhe të vjella
  • rraskapitje e pashpjegueshme
  • Gaz i tepërt ose pamundësia për të kaluar gaz
  • ënjtje në bark
  • Rritja e frekuencës urinare dhe urgjencës
  • Dhimbja ndërsa zgjat këmbën e djathtë ose hipin e djathtë

  Simptomat e hershme të apendiksit mund të jenë https://harmoniqhealth.com/al/money-amulet/ delikate, dhe ato zakonisht shfaqen në 12–24 orët e para.

  Rreth 75% e njerëzve me apendiksitis zhvillojnë simptoma që kërkojnë kujdes mjekësor brenda 24 orëve nga fillimi i inflamacionit. Dhimbje në një pjesë të ndryshme të barkut, pasi trupi i tyre do të ripozicionojë vetë për të akomoduar fetusin në rritje.

  Njerëzit shtatzënë gjithashtu mund të pësojnë nauze ose të vjella, dhe ata mund të zhvillojnë butësi kudo në anën e djathtë të barkut.

  tek fëmijët

  Shumica e rasteve të apendiksit ndodhin te njerëzit e moshës 10-20 vjeç, kështu që është e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për shenjat dhe simptomat e ndryshme që mund të shkaktojë tek fëmijët.

  Disa fëmijë, veçanërisht fëmijë të vegjël ose foshnje, mund të mos jenë në gjendje të përshkruajnë ose shprehin plotësisht simptomat e tyre. Kjo mund ta bëjë apendiksit më të vështirë për tu zbuluar.

  Fëmijët gjithashtu mund të shfaqin shenja joverbale të dhimbjes, të tilla si:

  • Ecja e përkulur mbi
  • Të shtrirë në anën e tyre
  • duke vepruar tërhequr
  • duke qenë tepër i bezdisshëm
  • Të qenit i vështirë për tu zgjuar ose për të zgjuar

  apendiksiti gjithashtu mund të hutohet.

  Seksionet e mëposhtme do t’i shikojnë këto komplikime të mundshme në mënyrë më të detajuar. vdes nga mungesa e oksigjenit dhe shkëmbimit të lëndëve ushqyese.

  Indi i ngordhur lehtë mund të lotojë ose zhvillojë një hapje të vogël (perforim), përmes së cilës bakteret dhe mikrobet e tjera mund të hyjnë në organ.

  Nëse baktere të mjaftueshme hyjnë në organ, ato mund të formojnë një abscesi të infektuar. Ndërsa rritet, abscesi mund të bëjë presion mbi shtojcën, duke bërë që ajo të shpërthejë (këputje).

  Nëse kjo ndodh, shtojca do të derdhë dhe rrjedh stool, qelb dhe përmbajtje të tjera në rrjedhën e gjakut.

  Simptomat që lidhen me perforimin dhe këputjen e shtojcës përfshijnë:

  • dhimbje të forta, gjë që mund ta bëjë të vështirë qëndrimin në këmbë ose të ecni
  • butësi ekstreme të barkut
  • Ethet e larta
  • Flushing i fytyrës
  • djersitje ose të dridhura
  • Humbja e vetëdijes
  • Të vjella
  • Mungesa e oreksit

  Kur ndodh një këputje, ajo është të paktën 48 orë nga fillimi i apendiksit. Pas 36 orësh, rreziku i këputjes është rreth 2%. Rreziku më pas rritet me rreth 5% çdo 12 orë pas kësaj. Komplikimet nga operacioni gjithashtu mund të shkaktojnë këtë. Ky inflamacion njihet si peritoniti.

 • Një ethe e lartë
 • nauze ose të vjella
 • Një rrahje e shpejtë e zemrës
 • Ellingnjtje barku
 • Gulpat e frymëmarrjes dhe frymëmarrjes së shpejtë
 • Mësoni më shumë rreth peritonitit këtu. Kjo mund të shkaktojë komplikime fatale.

  Një ndërlikim potencialisht fatal është sepsë, që është kur trupi ka një përgjigje ekstreme imune ndaj infeksionit.

  Simptomat e sepsës përfshijnë:

  • blu, të njollosur ose lëkurë të zbehtë, buzët ose gjuhën
  • stomaku që thith nën kafazin e brinjëve
  • një skuqje që nuk zbehet kur një person i kushton presion
  • konfuzion
  • fjalim i ngathët ose nuk ka kuptim
  • një i dobët, Thirrja e lartë e ngritur që nuk është normale (tek fëmijët e vegjël ose foshnjat)
  • Të qenit më i përgjumur se zakonisht ose më i vështirë për tu zgjuar ose foshnjat)
  • Vështirësia e frymëmarrjes
  • Kalimi i shumë gazit (më shumë se 13–21 herë në ditë) dhe varrosja shumë
  • Bloating abdominal
  • dhimbje barku

  Kur të shihni një mjek

  një person duhet të flasë me një mjek për dhimbje të pashpjegueshme të barkut, simptoma tretëse ose gaz të tepërt ose kronik.

  Kushdo që mendon se ata ose dikush tjetër mund të ketë apendiksitis ose komplikime të shoqëruara duhet të kërkojë menjëherë kujdesin mjekësor urgjent.

  Diagnostifikimi

  Për të diagnostikuar apendiksit, një mjek do të kryejë një provim fizik. Ata gjithashtu mund të bëjnë pyetje në lidhje me simptomat e personit dhe historinë mjekësore. > Numërimi i qelizave të bardha të gjakut. Gurët e veshkave dhe infeksionet e traktit urinar.

  Shumica e njerëzve me apendiksit kërkojnë operacion, ose apendektomi, për të hequr shtojcën dhe për të riparuar çdo ind përreth ose dëmtim të organeve.

  Kirurgjia e shpejtë zvogëlon rrezikun e këputjes së shtojcës dhe komplikimeve të tjera. Seksionet më poshtë do të diskutojnë këto, plus disa opsione të tjera, më në detaje. Mbi ose përveç Shtojcës.

  Kirurgjia laparoskopike zakonisht ka një kohë më të shpejtë të rikuperimit, më pak dhimbje dhe më pak dhëmbje sesa operacioni tradicional i hapur. Përdorni gjithashtu trajtime të tjera, të tilla si:

  • Heqja e indit të infektuar të barkut
  • Elektroliti intravenoz ose terapia e lëngjeve

  Disa njerëz madje kanë një rrezik më të lartë për ta zhvilluar atë.

  Faktorët e rrezikut për apendiksit përfshijnë:

  • Mosha: Shumica e njerëzve marrin apendiksit në moshën 10-20 vjeç.
  • Seksi: Meshkujt kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë apendiksit akut në përgjithësi, por femrat kanë më shumë të ngjarë ta zhvillojnë atë në moshën 14-25 vjeç. potencialisht mund të shkaktojnë yndyrna, fibra të padenjë dhe kripëra inorganike të ndërtohen në shtojcë dhe të shkaktojnë inflamacion ose pengesë. >

   mjetet juridike në shtëpi për gaz

   Disa mjete juridike në shtëpi mund të ndihmojnë në lehtësimin e gazit të tepërt, duke përfshirë:

  • Gëlltitje më pak ajër, siç është duke ngrënë ngadalë ose duke përdorur një kashtë kur Pirja e
  • duke lënë duhanin
  • Ushqimi i vakteve më të vogla, më të shpeshta
  • Konsumimi i më pak ushqimeve dhe pijeve që shkaktojnë gaz
  • Shmangia e pijeve të gazuara
  • Sigurimi që protezat dhe pajisjet e tjera dentare të përshtaten siç duhet
  • Marrja e ilaçeve kundër-gazit mbi-counter, siç është simeticoni
  • Masazhi i barkut
  • Marrja e tabletave të laktozës para Conssu Ming bulmeti, nëse laktoza intolerante
  • Praktikimi i shtrirjeve dhe pozave të yogës që inkurajojnë kalimin e gazit, nëse është e mundur
  • Konsumimi i ushqimeve lehtësisht të tretshme, siç janë ato të gatuara ose të ziera rëndë
  • Pirja e çajrave bimor, të tilla si mente, kopër, ose xhenxhefil

  Shkaqe të tjera të dhimbjes në stomak

  Shumë kushte mund të shkaktojnë dhimbje në stomak, veçanërisht nëse ato ndikojnë në traktin tretës ose organet e barkut. Sëmundja e Crohn ose koliti ulcerativ

 • Ulçera peptike të këputura
 • Ngjitësitë abdominale
 • Shtatzënia ektopike
 • Cistat ovariane
 • /li>

  Përmbledhje

  Shumica e njerëzve me të përkohshëm të butë-për-mo Dhimbja e barkut të derdhur ka gaz ose simptoma të dispepsi. Sidoqoftë, apendiksiti është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së rëndë të barkut që kërkon operacion, dhe të paktën 5% e njerëzve në Shtetet e Bashkuara e zhvillojnë atë në një pikë të jetës së tyre.

  Një person duhet të flasë me një mjek për çdo simptomë të vogël që kanë. Nëse ndodhin ndonjë simptomë të moderuar deri në të rëndë të apendiksit, një person duhet të kërkojë kujdes mjekësor urgjent për të parandaluar rrezikun e komplikimeve serioze.

  Shumica e njerëzve shërohen mirë nëse marrin një diagnozë dhe trajtim sa duhet. Dhimbje/Anestetikë

  Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale